O nízkoenergetických domoch
Pokiaľ ste sa práve rozhodli, že by ste sa konečne chceli pustiť do výstavby svojho vlastného domu, pokúsime sa vám dobrou radou v tejto neľahkej úlohe pomôcť. No začneme otázkou: Premýšľali ste niekedy nad tým, že by ste namiesto klasického domu postavili dom nízkoenergetický?
V čom je ich výhoda?
Čo vlastne znamená pojem nízkoenergetický dom? Je to stavba, na fungovanie ktorej sa spotrebuje čo najmenej energie a v niektorých prípadoch si tieto domy dokážu potrebné energie zabezpečiť samé. V podstate je ich niekoľko druhov: pasívne domy, energeticky úsporné domy, nízkoenergetické v užšom slova zmysle a nulové domy.
Aby sme si vedeli lepšie predstaviť, v čom sa jednotlivé domy konkrétne líšia, ide o spotrebu energie za rok udávanú v jednotkách kWh/m², čiže kilowatthodina na meter štvorcový. Pozrime sa na tabuľku.
Energeticky náročné domy – spotreba viac ako 100 kWh/m² rok
Súčasný štandard – spotreba 70 až 100 kWh/m² rok
Energeticky úsporný dom – spotreba 50 až 70 kWh/m² rok
Nízkoenergetický dom – spotreba 15 až 50 kWh/m² rok
Pasívny dom – spotreba 5 až 15 kWh/m² rok
Energeticky nulový dom – spotreba 0 až 5 kWh/m² rok
Investícia, ktorá sa oplatí
Nízkoenergetické domy sú na Slovensku ešte nie úplne rozšíreným typom stavieb rodinných domov. Jedným z dôvodov je aj vyššia cena. Tu je však potrebné počítať s návratnosťou, pretože pri neustále sa zvyšujúcich cenách za energie sa vám ich šetrenie skutočne oplatí. Preto je možno niekedy lepšie zafinancovať na začiatku o niečo viac a potom len zberať sladké plody v podobe ušetrených financií.
Stačí sa však pozrieť za hranice, napríklad do Rakúska, kde výstavba a vývoj nízkoenergetických domov napreduje vysokým tempom. U nás ľudia stále dávajú prednosť klasickým murovaným stavbám, na čom samozrejme nie je nič zlé. Je v tom vidieť aj akúsi typicky slovenskú nedôveru voči niečomu novému, ale pravdou je, že v našich mysliach sa pojem nízkoenergetický dom často spája s predstavou rýchlomontovaného domu, ktorý mnohým ľuďom pripadá ako stavba, ktorá nevydrží ani slabší nápor vetra.
Lenže nízkoenergetický dom je možné postaviť prakticky z akéhokoľvek materiálu – môže ísť o aj o klasickú tehlu alebo betón. Stavba tak môže na prvý pohľad vyzerať ako úplne bežný rodinný dom. Rozdiel je však v použití izolácie. Je ale pravda, že na Západe sa čoraz viac nízkoenergetických domov stavia z ľahších materiálov. Moderným sa stáva napríklad drevo.